Obowiązek podatkowy przy sprzedaży bonu towarowego w PIT i CIT powstaje dopiero w momencie dokonania dostawy towaru (wymiany bonu na towar).
Jeżeli bon straci zadeklarowaną ważność i nie zostanie w całości lub w części wykorzystany (nie nastąpi dostawa towaru) to:
VAT – otrzymana zapłata nie stanowi zaliczki co jednocześnie nie powoduje obowiązku opodatkowania transakcji VAT-em. Tzn. jeżeli bon zostanie w całości niewykorzystany, nie jest opodatkowany VAT, jeżeli zostanie wykorzystany tylko w części (faktura wystawiona tylko na rzeczywiście wydany towar) to różnica między otrzymaną zapłatą za bon i wystawioną fakturą nie stanowi podstawy do opodatkowania
CIT – obowiązek podatkowy powstaje na ostatni dzień okresu, w którym sprzedany bon stracił ważność. Tzn. jeżeli bon nie zostanie w całości wykorzystany to na ostatni dzień miesiąca powinien zostać wystawiony dokument wewnętrzy, który zaewidencjonuję wartość całego bonu jako PRZYCHÓD. Jeżeli bon zostanie wykorzystany częściowo, to również na ostatni dzień okresu, w którym traci ważność powinien być wystawiony dokument wewnętrzy na różnicę pomiędzy FV sprzedaży a otrzymaną zapłatą za bon, który zaewidencjonuje tą różnicę jako przychód.