Aport jest to wkład niepieniężny, który musi posiadać określoną wartość majątkową, być realny, może być wydzielony z majątku wspólnika lub pochodzić od osoby fizycznej i zostać przeniesiony na spółkę w celu pokrycia kosztu objęcia udziałów przysługujących wspólnikowi w kapitale zakładowym.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej w zamian za udziały podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów niepieniężnych. Wartość przedmiotu aportu określa się na dzień wniesienia go do majątku spółki.

Stawki podatku PCC od umowy sprzedaży wynoszą:

  • nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkaniowego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym – 2%;
  • innych praw majątkowych – 1%.

Z wyłączania opodatkowania podatkiem PCC podlegają czynności cywilnoprawne inne niż umowa spółki i jej zmiany:

  • w zakresie jakim są opodatkowane podatkiem towarów i usług;
  • w przypadku gdy jedna ze stron jest zwolniona z podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności.

Jak wnieść aport do spółki?

  • przedmiotu aportu nie można wnieść do spółki , jeżeli jest ona założona elektronicznie w systemie S24. Ograniczenie takie nie istnieje , jeżeli wniesienie aportu zostanie dokonane w formie aktu notarialnego. To samo tyczy się sytuacji podwyższenia kapitału zakładowego.
  • wniesienie aportu do spółki powinno nastąpić przed jej rejestracją w KRS lub przed rejestracją informacji o podwyższeniu kapitału zakładowego. Przykładowo, do powstania spółki z o.o. konieczne jest wniesienie przez wspólników wkładów na pokrycie całego kapitału zakładowego.
  • składając wniosek o rejestrację lub o podwyższenie kapitału zakładowego członkowie zarządu spółki zobowiązani są do złożenia oświadczenia, czy wkład na pokrycie kapitału zakładowego ( lub udziałów przy podwyższonym kapitale zakładowym) został wniesiony.
  • jeżeli aport jest wnoszony przy zakładaniu spółki , jego przedmiot wraz z dokładnym określeniem wartości oraz wspólnika go wnoszącego musi być wyraźnie określony w umowie spółki.