Czy wiesz, że każda wpłata do spółki kapitałowej niesie za sobą konsekwencje prawne? W sytuacji kiedy nie przyporządkowujesz wpłaty do odpowiedniej kategorii księgowo – prawnej stanie się ona w ostatecznym rozrachunku przychodem firmy (darowizną do opodatkowania). Warto się dobrze zastanowić do jakiej kategorii przyporządkujemy wpłatę, a mamy trzy możliwości:
Wpłata kapitału zakładowego. Mamy dwie opcje zarejestrowania wpłaty spółki. Mianowicie papierową, gdzie wpłata kapitału powinna nastąpić przed złożeniem wniosku o rejestrację spółki, gdyż do KRS-u należy złożyć oświadczenie wspólników o pokryciu kapitału zakładowego. Drugim rozwiązaniem jest złożenie rejestracji w KRS drogą elektroniczną. Pokrycie kapitału zakładowego powinno nastąpić nie później niż w przeciągu siedmiu dni. PCC wynosi 0,5% od wniesionego kapitału zakładowego. Termin wpłaty podatku od czynności i złożenia deklaracji PCC-3 wynosi 14 dni od podpisania umowy. Minimalny kapitał zakładowy dla spółki z o.o. to 5 000 tys. zł
Wpłata na podwyższenie kapitału zakładowego to kolejne wyjście z sytuacji. W sytuacji kiedy umowa spółki nie posiada zapisu o maksymalnej wysokości kapitału zakładowego informacji o terminie w jakim może nastąpić podwyższenie należy bezzwłocznie zmienić umowę spółki. Od podwyższenia kapitału zakładowego PCC wynosi 0,5 %. Termin złożenia deklaracji PCC-3 i wpłaty podatku wynosi 14 dni.
Pożyczka to ostatnia z alternatyw. Spółka ma możliwość otrzymania pożyczki od wspólników bądź osób trzecich. Pożyczka od udziałowców jest zwolniona z PCC. Od kwoty pożyczki zaciągniętej od osób trzecich należy zapłacić PCC w wysokości 0,5% w terminie 14 dni od czasu podpisania umowy pożyczki. Umowa pożyczki powinna być oprocentowana zgodnie ze stawkami panującymi na rynku pożyczek. W przeciwnym wypadku spółka osiąga korzyści z tytułu braku kosztu odsetek, która jest przychodem bez opodatkowania.