Wydatek na zakup roweru może zostać uznany za koszt podatkowy wg najnowszej interpretacji indywidualnej nr 0114-KDIP4-2.4012.386.2022.3.MC z dn. 18.10.2022 r., w której Dyrektor KIS wskazał, że rower powinien służyć do prowadzenia działalności gospodarczej np. w celu dojazdu do biura, do urzędu, na spotkanie z kontrahentami.
Zgodnie ze stanowiskiem władz skarbowych w zaliczeniu roweru w koszty podatkowe nie przeszkadza fakt, iż podatnik oprócz roweru wykorzystuje w firmie również służbowy samochód. KIS przychyla się bowiem do stanowiska, iż rower może stanowić uzupełnienie dla samochodu, szczególnie w sytuacji znacznych utrudnień komunikacyjnych oraz w celu zmniejszenia kosztów wynikających z rosnących cen paliwa.
Wydatek na rower nie powinien przekroczyć 10 tys. zł. Jeżeli wartość roweru jest większa, należy zaliczyć go do środków trwałych, a koszty zaliczyć jako miesięczne odpisy amortyzacyjne.
W kwestii odliczania podatku VAT stanowisko organów jest odmienne, które wskazuje, że wykorzystanie roweru również do celów prywatnych powoduje, iż odliczanie podatku VAT powinno być jedynie częściowe.
W sytuacji gdy podatnik wykorzystuje rower zarówno do celów działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych powoduje, powinien on określić, w jakiej części rower wykorzystywany jest w celach ,,firmowych” i tylko w takiej części dokonywać odliczeń podatku VAT widniejącego na fakturach zakupowych.
Może się jednak zdarzyć, iż podatnik nie będzie w stanie określić takiej proporcji. W takiej sytuacji, według Krajowej Informacji Skarbowej, przedsiębiorcy przysługiwać będzie prawo do pełnego odliczenia podatku VAT.
Masz pytania?