Wyjątki kiedy nie należy opłacać składek na Fundusz Pracy:
🔸 W sytuacji, w której pracownik osiąga dochód mniejszy od minimalnej płacy, pracodawca zwolniony jest z opłacania składki na Fundusz Pracy za takiego pracownika
🔸 Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru składek ZUS stanowi bowiem 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Siłą rzeczy, podstawa ta jest zawsze niższa od wynagrodzenia minimalnego, a więc nowy przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składki na Fundusz Pracy.
🔸 Kobiety powyżej 55 roku życia oraz mężczyźni powyżej 60 roku życia są zwolnieni z opłacania składek na Fundusz Pracy
🔸 W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, zwolnienie z opłacania składki na Fundusz Pracy przysługuje już po ukończeniu 50 roku życia, w przypadku gdy przed zatrudnieniem, osoba taka widniała w ewidencji bezrobotnych powiatowego urzędu pracy przez okres co najmniej 30 dni.
🔸 Pracodawca nie musi opłacać składki na Fundusz Pracy również za pracownika, który został skierowany do pracy przez powiatowy urząd pracy, a w dniu rozpoczęcia zatrudnienia pracownik nie miał ukończonych 30 lat.
🔸 Pracodawca nie musi opłacać składki na Fundusz Pracy również w przypadku, gdy pracownik wrócił z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego.
🔸 Składek na Fundusz Pracy nie muszą płacić firmy, które zatrudniają wyłącznie na podstawie umów zlecenie. Zwolnienie obejmuje wówczas wszystkich zatrudnionych zleceniobiorców niezależnie od wysokości wynagrodzenia.