To metoda rozliczania podatku dochodowego dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą polegająca na opodatkowaniu przychodów w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta oraz uznaniu jako koszt podatkowy ponoszonych wydatków w momencie ich zapłaty.
Po upływie dwóch lat podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli nie otrzyma od kontrahenta zapłaty za wydany towar lub wykonaną usługę. Termin ten liczy się od dnia wystawienia faktury, rachunku albo zawarcia umowy.
Metoda kasowa w PIT możliwa jest, jeżeli są spełnione jednocześnie 3 warunki:
– przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1 000 000,00 zł,
– w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podatnik nie prowadzi ksiąg rachunkowych, oraz
– jeżeli podatnik, złoży naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności.
Kasowy PIT, będą mogli stosować przedsiębiorcy, którzy rozliczają podatek dochodowy:
– według skali podatkowej (art. 27 ustawy o PIT),
– IP BOX (art. 30ca ustawy o PIT),
– podatek liniowy (art. 30c ustawy o PIT) oraz
– ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie).
PIT kasowy jest dla osób fizycznych osiągających przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza, że w tej działalności podatnik nie może zatrudniać pracowników. Samodzielne prowadzenie działalności oznacza, że prawa do kasowego PIT nie mają osoby prowadzące działalność gospodarczą, np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej.
WAŻNE UWAGI:
– PIT kasowy jest możliwy do uzyskania 1 mln zł., a możliwość rozliczania się na podstawie ryczałtu, jeżeli przychody nie przekroczyły 2 mln. euro,
– Utrata prawa PIT kasowego w związku z przekroczeniem limitu przychodu następuje od następnego roku podatkowego,
– PIT kasowy jest możliwy do zastosowania wyłącznie do transakcji pomiędzy przedsiębiorcami tzw. B2B. PIT kasowy nie obejmuje transakcji miedzy przedsiębiorcą, a osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej (tzw. B2C)
– PIT kasowy dotyczy wyłącznie transakcji udokumentowanymi fakturami,
– wybraną metodę należy stosować przez cały rok,
– stosowanie przez przedsiębiorcę PIT kasowego pozostanie bez wpływu na rozliczenia jego kontrahentów,
– PIT kasowy jest dobrowolny